Československý vlčák - chovatelská stanice Šedý Poklad

PÁR CHOVATELSKÝCH SLOV

Rádi bychom Vám těmito pár řádky přiblížili náš chov, zájmy a zkušenosti s tímto krásným plemenem. Tyto řádky jsou psány pouze naším postřehem za léta našeho chovu. Naše úvaha sepsat pár řádků možná pomůže některým potencionálním či budoucím majitelům našich štěňátek při rozhodování, zda si pořídí Šedý poklad či raději sáhnou po plemeni jiném.

Cílem chovatele je odchovat exteriérově, zdravotně a povahově kvalitní štěňata, která budou skvělými představiteli svého plemene. Vždy každý vrh by si měl chovatel dobře odůvodnit, proč zrovna toto spojení uskutečnil. Není nikdy řečeno, že po rodičích se zkouškami, mnohonásobnými šampionáty se zrovna narodí další vrh plný šampionů. Vždy každému říkáme, že pejska na to máte, ale také záleží na majiteli, jak si s pejskem sednou a jak se budou dále rozvíjet. Za každým vrhem si stojíme, chováme srdcem, nikoli pro kvantitu. Zastáváme názor, že není potřeba mít mnoho vrhů, které chovu a budoucnosti nic nedají. Zároveň poslední léta neprodáváme naše štěňátka do zahraničí, opět z důvodu našeho chovatelského cíle. Ač neváháme za zajímavým plemeníkem vyrazit i tisíce kilometrů, je paradox, že právě kvůli zmíněné "zajímavé" krvi musí člověk zbytečně jet do zahraničí. Z tohoto logického – chovatelského důvodu, včetně někdy se vyskytujících případů nějakého různého problému ze strany majitele jsme my jako chovatelé prakticky bezmocní. Proto naše štěňátka do zahraničí neprodáváme. A už vůbec ne třetí osobě a překupníkům. Cílem našeho chovu je mít štěňátka, ze kterých se budou těšit všechny tři strany – my (chovatelé), Váš Šedý poklad a Vy samotní (majitelé). Přeci jen toto plemeno je poměrně dlouhověké a zdravé (Bohu díky!) a vybíráte si parťáka do života. na min. 12 let a více. Tak ať nejsme všichni zbytečně zklamaní. Zároveň nepodporujeme množení štěňat bez PP!

Československý vlčák - štěňata

Nenutíme nikoho do uchovnění, výstav, výcviku, ale rozumně díky komunikaci mezi oběma stranami - na které velmi lpíme, se snažíme majitele motivovat k různým činnostem jak zabavit Šedé poklady. Ono to prakticky samo dospěje k závěru, zda na to máte dokončit výchovu svého miláčka takovou „maturitou z dospělosti„ (bonitací). Nemá cenu zbytečně někoho nutit proti jeho vůli. Proto necháváme tomu volný průběh a čas nám ukáže.

Tvorba internetových stránek pro chovatele a focení psů cernohubova.com
-